دامنه حوزه مبارزاتی امام خمینی(س) تنها به مقلدین و نیروهای مبارز داخل کشور محدود نبود، بلکه فعالیت‌های دانشجویی خارج از کشور نیز از این چشمه جوشان پر فیض بهره‌ها می‌بردند. پیام حضرت امام به مناسبت برگزاری کنگره هفتم اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا در روز دوم مهر 1354 در این راستا قابل دقت و تعمق است. در این پیام ضمن اشاره به جنایات رژیم شاه در ایران، از رشد و آگاهی ملت ابراز خرسندی می‌شود.

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

۱۷ شهر رمضان المبارک ۹۵

خدمت انجمن اسلامی دانشجویان امریکا و کانادا- ایدهم اللَّه تعالی‏

مرقوم شریف واصل، توفیق و تأیید شما جوانان غیور و سایر دانشجویان و روشن‏ بینان که در راه اهداف مقدسه اسلام- که در رأس آن بسط عدالت اجتماعی و رفع بیدادگری ها و بی ‏فرهنگی هاست- کوشش می‏ کنید، از خداوند تعالی خواستارم. ما علاوه بر آن ستمکاری ها و خونخواری ها که در طول تاریخ از سلاطین و حکومتهای جور شنیده و در تاریخ خوانده ‏ایم، در این ده سال اخیر که دورِ خروج ملتهای ضعیف از یوغ استعمار است، شاهد بزرگترین و وحشتناک ترین جنایات رژیم منحط ایران بوده که برای حفظ منافع اجانب از هیچ جنایت و خیانتی کوتاهی نکرده؛ شاهد اتلاف بیت المال مسلمین و صرف ذخایر ملت گرسنه در راه خواسته ای اجانب، شاهد خریداری میلیاردها دلار اسلحه برای حفظ پایگاه های نظامی اجانب، شاهد وام دادنها و وام گرفتنه ای مخالف قانون و عقل، شاهد کشتارها و حبس ها و شکنجه‏ های قرون وسطایی. لکن آنچه موجب امید و آرامش است طلیعه بیداری ملت و رشد سیاسی طبقات مختلفه است. از رشد ملت است که نقشه ‏های شوم اجانب که به دست شاه باید اجرا شود مواجه با مخالفت ملت می شود؛ رشد ملت است که حزب ساختگی شاه را با آن همه رعد و برق و عربده رسوا کرد و شاه را گرفتار آشفتگی و هیجان کرد؛ رشد ملت است که با همه ارعاب و تهدید در انتخابات مفتضح شرکت نکرد، مگر مشتی جیره‏ خواران و بستگان به دستگاه؛ رشد سیاسی دانشجویان قدیم و جدید است که به تبلیغات چند صد ساله اجانب و نقشه‏ های تفرقه ‏انداز استعمار پشت پا زده و در صف واحد در مقابل رژیم، مردانه ایستاده و از حقوق ملت مظلوم دفاع می ‏کنند، و از شکنجه‏ ها و حبس ها و محرومیت ها هراس ندارند؛ رشد دانشجویان قدیم و جدید است که در بزرگداشت ۱۵ خرداد، روز رستاخیز ملت، در سراسر کشور به تظاهراتی دست زدند که شاه را دچار سرگیجه نمود و دستور حمله وحشیانه به مدرسه فیضیه و دار الشفا، مهد تربیت اسلامی و کانون انفجار در مقابل ظلم و استبداد، صادر و محصلین قرآن و فقه اسلام را به اسم کمونیست پس از زجر و ضرب و جرح به زندانها و سربازخانه‏ ها کشاند که سرنوشت آنها معلوم نیست.

با همه اعمال ضد اسلامی و رفتار وحشیانه با علمای اسلام، دست از تظاهرات ریاکارانه بر نمی ‏دارند و در این ماه مبارک رمضان دستگاه های ناشر فحشا و مراکز رادیو که در طول سال به پخش مطالب ضد مذهبی مشغولند، برای اغفال ساده‏ لوحان، به پخش اذان و دعا و مناجات اشتغال دارند. لکن ملتی که از ناله ‏های جانفرسای شکنجه ‏گاه ها و شیون مادرهای جوانْ از دست داده مطلع است، نباید از این تظاهرات مزوّرانه اغفال شود. دعا که وسیله مناجات با خداوند عدالت‏ گستر است، اکنون وسیله بسط ظلم و اغفال نادانان برای چاپیدن هر چه بیشتر ذخایر ملت شده است.

نقطه روشنی که در این آخر عمر برای من امیدبخش است، همین آگاهی و بیداری نسل جوان و نهضت روشنفکران است که با سرعت در حال رشد است؛ و با خواست خداوند تعالی به نتیجه قطعی که قطع ایادی اجانب و بسط عدالت اسلامی است خواهد رسید. شما جوانان پاکدل موظف هستید، با هر وسیله ممکنه، ملت را هر چه بیشتر آگاه کنید و از نیرنگ های گوناگون دستگاه پرده بردارید و اسلام عدالت‏ پرور را به دنیا معرفی کنید. از خداوند تعالی توفیق همه را در این امر خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام، ج‏۳، ص: ۱۱۳  و ۱۱۴) 

. انتهای پیام /*