دکتر عارفی پزشک امام خمینی: در فرهنگ و قاموس حضرت امام سازش هیچ معنایی ندارد

اشاره:

دکتر سید حسن عارفی، چهره ای علمی و آشنا برای مردم ایران است. او دارای تخصص در سه رشته داخلی، اطفال و بیماریهای قلب و عروق می باشد. آقای دکتر عارفی پس از طی تحصیلات تکمیلی و تخصصی خود و پس از بازگشت به ایران (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی) به علت اینکه به ویژه پزشکی مذهبی و معتقد به اصول و مبانی اسلام است، مورد توجه افراد متدین قرار می گرفته و بسیاری از بیماران که از زندان های ستم شاهی آزاد می  شدند، برای معالجه به وی مراجعه می  کردند، از جمله هنگامی که آیت الله طالقانی از زندان آزاد شدند، در بیمارستان سوم شعبان، که یک بیمارستان خیریه و در جنوب شهر تهران واقع است، جهت معالجه به دکتر عارفی مراجعه کردند و تحت نظر ایشان در بیمارستان بستری و مداوا شدند.

دکتر عارفی، از هنگام بازگشت حضرت امام به ایران، به عنوان پزشک متخصص داخلی و عروق و قلب، در کمیته استقبال از حضرت امام داوطلب شد. و در تمام مدت حیات پربرکت امام، معالجات آن حضرت توسط ایشان به همراهی تیم پزشکی که تدارک دیده بودند؛ انجام گرفت، دکتر عارفی خاطرات بسیاری از حضرت امام خمینی دارد که مجموعه این خاطرات، به همراه گزارشات اقدامات پزشکی و چگونگی درمان حضرت امام، در دست چاپ است که به زودی با نام «کتیب‍ﮥ ماه» منتشر می شود.

«حضور» به این مناسبت گفت و شنودی با ایشان انجام داده است که از نظر خوانندگان محترم می گذرد.

حضور: جناب آقای دکتر عارفی ضمن تشکر از اینکه دعوت حضور را پذیرفتید بفرمائید چطور شد که شما به عنوان طبیب امام خمینی انجام وظیفه کردید؟

دکتر عارفی: فکر می کنم این مسئله، خیلی خودجوش بود و سیر خودش را از طریق اجتماع طی کرد؛ و با شناختی که مردم از بنده داشتند، توفیق دست بوسی حضرت امام نصیبم شد.

وقتی که صحبت از بازگشت امام پس از سال ها دوری از وطن شد، این افتخار را پیدا کردم که به عنوان یک طبیب و متخصص داخلی و قلب در کمیته استقبال باشم.

حضور: برای این منظور چه برنامه  هایی را تدارک و پیش بینی کرده بودید؟

دکتر عارفی: برنامه های مختلفی داشتیم؛ که اگر امام شبانه تشریف بیاورند، ما چگونه انجام وظیفه کنیم؟ و کجا باشیم؟ و چکار بکنیم؟ کدام پزشک جراح ایشان باشد؟ یا اگر مسائلی بوجود آمد. به هر جهت ما یکی از اعضای کمیته استقبال بودیم، به اتفاق آقای دکتر زرگر، که بعدها وزیر بهداری و نماینده مجلس شدند، برنامه هایی داشتیم. بنده از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا؛ در خدمت حضرت امام بودم، تا این که عازم تهران شدند.

به یاد دارم که هلی کوپتر، چهار بار قصد فرود کرد، ولی به واسطه ازدحام مردم، نتوانست روی زمین بنشیند، زیرا همه مردم به دست بوسی امام شتافته بودند. ما تنها راهی که دیدیم این بود که با آمبولانس مجهزی که داشتیم، آژیرکشان، جمعیت را کنار زدیم، و حضرت امام را از در عقب آمبولانس وارد کرده آژیرکشان ایشان را از صحنه خارج کردیم. فقط حاج احمد آقا و افرادی که روی سکو بودند؛ متوجه کار ما شدند، هلی کوپتر هم از بالا فهمید که ما امام را داخل آمبولانس قرار داده ایم، اما جمعیت نمی  دانست، به این ترتیب از بهشت زهرا آژیرکشان بیرون آمدیم که گزارش مفصل آن

 را در کتابم نوشته ام. در آمبولانس، نبض ایشان دائما در دست من بود، چون از این طریق خیلی چیزها؛ مثل فشار خون را می  شود فهمید. مقداری که از بهشت زهرا دور شدیم، من حس کردم که در یک وضعیت ناامنی قرار داریم، چون در داخل آمبولانس، افراد غریبه، و یک عده مریض که از قبل سوار آمبولانس شده بودند؛ نیز قرار داشتند، فکر کردم در جای مناسبی، که هلی کوپتر بتواند بنشیند، بایستیم و خیلی سریع امام را به هلی کوپتر منتقل نمائیم.

حضور: هنگام تشریف بردن امام به قم هم گویا از همین شیوه استفاده کردید

دکتر عارفی: بله! بله! خدا بیامرزد مرحوم حاج آقا عراقی را ایشان گفتند، از هفت - هشت کیلومتری جاده قم، مردم آنقدر ازدحام کرده اند که امکان حرکت از طریق عادی وجود ندارد، لاجرم از ماشینی که با آن آمده بودند، پیاده شده با آمبولانس حرکت کردند. در جلو آمبولانس، غیر از راننده، من و حاج احمد آقا بودیم. من در کنار حضرت امام نشستم که مراقب حالشان باشم؛ وقتی وارد مسجد حاج حسن شدیم، در آنجا، عده  ای از علمای بزرگ قم تشریف داشتند. حضرت امام با دوستان قدیمی شان و علمای عظام روبرو شدند. از آنجا دوباره به وسیله ماشین وارد قم شدیم.

حضور: شما هم در قم ماندید؟

دکتر عارفی: بنده، تا مدتی، از دور از حال ایشان اطلاع داشتم، تا این که دوباره آقای دکتر زرگر که وزیر بهداری وقت بودند از من خواستند که به قم بروم. حضرت امام مختصر ناراحتی هایی داشتند، مثل فشار خون، که دستورات پزشکی داده شد. آخرین باری که در قم خدمت ایشان رسیدم، به علت دردی بود که در قفسه صدری ایشان بوجود آمده بود؛ بیشتر به علت شرایط سیاسی که در آن زمان وجود داشت، مثلاً در غرب ایران اغتشاشاتی شده بود؛ و دیگر مسایل سیاسی که حضرت امام با آن ها درگیر بودند.

 من با تجهیزاتی که برده بودم در منزل ایشان سه روز در خدمتشان بودم، الحمدالله بهتر شدند، ولی چون یک ناراحتی جدیدی بوجود آمد، خدمتشان رسیدم؛ با مسئولین بالای مملکتی، حاج احمد آقا و دیگران، از ایشان تقاضا کردیم که چون امکانات ما در تهران بیشتر است، تشریف بیاورند به تهران که موافقت فرمودند؛ و شبانه حرکت کردیم ساعت یک بعد از نیمه شب، به بیمارستان قلب، وارد شدیم و در آنجا درمانهایمان شروع شد و بحمدالله بعد از چند روزی که در داخل «سی. سی. یو» بودند، و در حدود چهل و هفت – هشت روزی که در داخل بیمارستان بستری بودند، خوب شدند.

به هر جهت آشنایی من با حضرت ایشان ابتدا از فرودگاه مهرآباد شروع شد، و در بهشت زهرا مستحکم تر شد، در داخل آمبولانس استحکامش کامل شد، و در ملاقات های بعدی هم طبعاً خیلی بیشتر شد.

من یادم نمی رود، وقتی که در قم خدمت ایشان رسیدم و خواهش کردم چون امکانات ما در تهران خیلی بیشتر است خوب است که برای معالجه تشریف بیاورند تهران، ایشان قبول کردند، من هم قول دادم که به عنوان طبیب و هم به عنوان پرستار در خدمت ایشان خواهم بود.

وقتی به بیمارستان قلب رسیدیم، به علت شرایط بدی که از نظر پرستاری و رعایت ضوابط شرعی در بیمارستان قلب، در آن زمان وجود داشت، ایشان مرا صدا زدند و گفتند: «پرده را بکش!» من و ایشان تنها بودیم، گفتند: «فقط شما بیایید مرا ببینید»

حضور: بعد از این که حضرت امام بیمارستان قلب را ترک کردند چه تدابیری اندیشیدید؟

دکتر عارفی: یک تیم پزشکی تشکیل دادیم. ایشان چند هفته ای، در منزلی در خیابان دربند اقامت داشتند، ما برنامه ای ریختیم مبنی بر این که هر روز، حداقل یکی از اطباء، در خدمت ایشان باشند. ما با تیم پزشکی هم قسم شده بودیم که از نظر پزشکی کاملاً مراقبت نمائیم. او قلب ملت بود و این حداقل دینی بود که می بایست ادا کنیم.

در دورانی که من در خدمت ایشان بودم مسائل و مطالب متعددی پیش آمد. در اوقات حساس، در اوقات بیماری و غیره. مطالبی فرمودند، که به طور ریز، در کتاب و در خاطراتم آمده است.

حضرت امام چندین بار، در درمانگاه بقیةالله – جماران – بستری شدند؛ و هر بار که بستری می شدند خانواده ایشان و نیز مسئولین به عیادت حضرت امام می آمدند.

متأسفانه در تاریخ 6 / 1 / 65 قلب ایشان ناگهان از کار ایستاد؛ و در داخل آشپزخانه نقش زمین شدند. در حقیقت از نظر پزشکی فوت کرده بودند؛ که به وسیله تیم پزشکی قوی که ما در آن موقع داشتیم، کاری باور نکردنی انجام دادیم آن روز جناب آقای دکتر پورمقدس کشیک داشتند، که در ابتدا به تنهایی، با ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی، و بعد به کمک تیم پزشکی که به کمکشان رسیده بودند، حضرت امام را در واقع احیاء قلبی کردند؛ و قلب ایشان دوباره به کار افتاد. کاری کردیم که فکر نمی کنم تاکنون در جهان، نظیر آن اتفاق افتاده باشد. و حتی فکر نمی کنم از نظر طبی در جهان اتفاق بیفتد. ما هر لحظه، ضربان قلب امام را کنترل می کردیم. مراقبت از ایشان را به عنوان یک وظیف‍ﮥ شرعی و ملی در تمام دوران بعد از آن ادامه دادیم تا اینکه متأسفانه ایشان به خونریزی معده مبتلا شدند. به سرعت منشأ بیماری را تشخیص دادیم. جراحان و متخصصین گوارش را خبر کردیم و «گاستروسکوپی» انجام شد. جلسات متعدد مشورت، با پزشکان و مسئولین مملکتی داشتیم. بهترین راه درمان جراحی تشخیص داده شد؛ که حضرت امام هم با آن موافقت کردند و به اتاق عمل تشریف بردند؛ که لحظه به لحظ‍ﮥ این جریان، یعنی از تاریخی که ایشان مبتلا به سرطان شدند، تا این که رحلت کردند، در کتاب خاطرات ذکر شده است.

حضور: آقای دکتر چه طور به فکر تدوین این کتاب افتادید؟ و اکنون این خاطرات در چه مرحله ای است؟

دکتر عارفی: عرض کنم، خوب لازم بود و همه هم لازم می دانستند، به خصوص از من می خواستند که خاطرات چندین ساله ام نوشته شود. من چندین جلسه که با برادران و به خصوص با حاج احمد آقا، که یک بار هم ایشان لطف کردند و تشریف آوردند منزل بنده، من از ایشان سئوال کردم، این کتاب را برای چه کسانی می نویسم؟ چون یک قسمتی است که مربوط به نوارهای قلبی است که مردم کوچه و بازار از آن اطلاع ندارند، و یک قسمت هائی است که خاطرات ارشادی است و خاطرات فقهی و غیره، این ها را یک عده متوجه نمی شوند. بحث ما با حاج احمد آقا در این خصوص بود؛ از ایشان راهنمایی خواستم، قرار شد من شروع به نوشتن کنم، و هر چه محفوظات دارم، و نیز برادران دیگر، خاطراتی دارند، هر چه هست بیاوریم روی کاغذ، و  یک مجموعه ای درست کنیم و این مجموعه را به همگان ارائه دهیم. اگر یک طبیبی آن را مطالعه کرد؛ مسائل طبی، تشخیص ها و مسایل درمانی حضرت امام، برایش جالب باشد. یا یک فردی که از امور طب خبر ندارد، قسمت های نوار قلبی را ورق می زند، و زود از آن می گذرد، ولی آن قسمت هائی که به نفعش است و آموزنده است، از آن ها استفاده می کند. به این ترتیب شروع به کار کردم. منتهی یک مقدار علت تاخیر مدون شدن این کتاب برای این بود که تصمیم گرفتیم یک مقدار از تصاویر را در کتاب بگذاریم. این را هم باید عرض بکنم در آن موقع، تقاضا کردم؛ که دوربین  هائی مخفی در مکان های مختلف نصب شود. البته آن موقع هدفم این بود که امام هم مثل هر فردی، این احتمال وجود دارد که وارد اتاق عمل بشود که همین طور هم شد. پس ما بتوانیم مراقبتها را به وسیله دوربین  های مخفی که در اتاق عمل و در «سی سی یو» و در راهرو و غیره داشتیم تکمیل بکنیم؛ و در ضمن اگر هم احتیاج بود عکس برداری بکنیم و همین کار را هم کردیم، از این ویدئوها می خواستند عکس بگیرند ولی کیفیت هیچ خوب نبود، در حدود دو سال، ساعت ها من با این ویدئو و با این سیستم های عکس برداری و تصویری کار کردم و با اغلب متخصصین جلسه گذاشتم و از آن ها کمک فکری خواستم که بالاخره و خوشبختانه در این اواخر به نتیجه رسیدم و یک مقدار تصاویری از حضرت امام دارم که شاید بعضی از آنها را در تلویزیون به صورت تصویری دیده باشید؛ ولی وقتی که آمده روی فیلم یا روی کاغذ، از کیفیت خوبی برخوردار نبوده است ولی تصاویری که من داشتم خوشبختانه کیفیت خوبی پیدا کرده، به همین دلیل اکنون از این تصاویر برای تدوین کتاب استفاده کرده ام.

مطالب حروف چینی شده بوسیله برادران خیلی خوب تصحیح و ویرایش شده و این کتاب در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

حضور: انشاءالله که هر چه زودتر این اثر منتشر شود. بنده مجموعه کتاب را، وقتی که از جهت انجام زمینه های آماده سازی می خواندم، یک لطافت و یک صمیمیت بین بیان و واقعیت هایی که در لحظات زندگی حضرت امام برای شما لمس شده در آن مشاهده کردم، این سعی در قلم شما کاملاً مشهود است که آن را برای مخاطب جذاب تر می کند. بشر، طبیعتاً، در آن لحظه هائی که دچار بیماری است، دارای خلوت است و طبیب هم با بیمار یک رابط‍ﮥ صمیمی و عاطفی دارد. شما این افتخار را داشتید که در خلوت ترین لحظات زندگی امام خمینی همدم ایشان باشید و با ایشان زندگی کنید، می خواستم یک تصویری، یک تجسم و یک توصیف؛ از آن لحظات الهی، از آن لحظاتی که امام در حالتهائی که خاص خودشان بود و یا با خداوند راز و نیاز داشتند بیان بفرمائید.

دکتر عارفی: شما سئوال خیلی مشکلی کردید. من خیلی خیلی کوچکتر از آن هستم که بتوانم تفسیری از آن چیزی که شما گفتید داشته باشم. امام در یک سطح بسیار بسیار بالا قرار گرفته و افراد مثل من هم در سطح بسیار بسیار پائین قرار داریم. منتهی استنباط های خودم را گاهی اوقات در نوشته هایم منعکس کرده ام. برخی از آنها را که به خاطر دارم خدمت تان عرض می کنم. در سال 58 که در بیمارستان شهید رجایی بودند، برای استفاده از دستشویی، ایشان را با صندلی چرخدار از راهرو عبور دادیم. در راهرو، مریض های بیمارستان هم بودند، مریض های بیماری های قلبی مادرزاد بودند، دریچه ای بودند، بیماران انسداد رگها بودند؛ با قیافه های بیمارگونه و این باعث شد که امام، اگر چه در ظاهر نشان نمی داد، ولی وقتی وارد «سی. سی. یو» شدند یک مقدار نامنظمی قلبشان شروع شد. امام تا این حد نسبت به مردمش حساس بود.

در همان سال 58 وقتی فشار ایشان سقوط کرد، وقتی درد قفسه وجود داشت، وقتی احساس کرد که در واقع دارد به طرف مرگ می رود، خیلی آرام بود. حالا یک عده ممکن است دستپاچه بشوند بگویند دو تا صلوات آخر را هم بفرستیم در حالی که ایشان یک اقیانوسی از آرامش در مقابل مسائل بود. و جالب اینکه بعد از این که فشار بالا آمد و به حال طبیعی برگشت، ایشان به حاج احمد آقا گفته بودند که «این دنیا و آن دنیا برای من زیاد فرق نمی کند. کاری که باید بکنم، کرده و وظیفه ام را انجام داده ام؛ منتها یک مقدار مسائل راجع به انقلاب مانده که آنها ناتمام است.» یعنی نگرانی ایشان راجع به مسائل انقلاب بود. وقتی ایشان احساس کرد که دارد رحلت می  کند، هیچ احساسی نداشت؛ جز اینکه حس بکند ممکن است در اینجا فوت بکند و بعد یک مقدار مسائل انقلاب بماند. من چون دقیقاً نزدیک به ایشان بودم از نظر خیلی از مسائل حس کردم که ایشان وصیتنامه را نوشته اند و بعد از آن هم در واقع شروع کرده  اند به ادامه وصیتنامه نوشتن که طول کشید و آن گوهر نایابی را نوشتند که در شأن خودشان بود. موضوع دیگر اینکه یک سال قبل از رحلت ایشان در 13 / 3 / 67 ایشان زنگ زدند گفتند که ناراحتم. گفتم: درد سینه دارید؟ گفتند: نه «گفتیم: ناراحتی شما چیه؟ گفتند: خیلی احساس ضعف می کنم.» فشار را گرفتیم دیدیم سقوط کرده و نوار گرفتم دیدیم تغییر نکرده است. سرم وصل کردیم و معاینه کردیم، معاینه هم چیز جدیدی را نشان نداد. نوار چیز جدیدی را نشان نداد و بعد از سرم وصل کردن؛ ایشان احساس دردی در شکم شان کردند، من اولین فکری که کردم این بود که رگ بزرگ شکم، آئورت پاره شده یا دارد پاره می شود چون در افراد مسن این احتمال وجود دارد یا اینکه ... بهر جهت در این جریان ها بودیم که درد شکم شان شدت گرفت ما در آن زمان برادران دیگری را به کمک طلبیدیم مثل آقای دکتر فاضل و آقای زالی متخصص گوارش آن ها تا داشتند می  آمدند خیلی جالب است که ایشان حاج احمد آقا را صدا کردند اصولاً در مراحلی که حالشان خیلی بد می شد حاج احمد آقا را همیشه صدا می کردند. حاج احمد آقا هم در اطراف بودند تشریف آوردند من یادم هست که در اینجا یک توصیه جالبی کردند که در خاطراتم نقل کرده ام به فرزندشان گفتند که «خانم را مواظب باشید که بعد از من به ایشان بد نگذرد»، یعنی توصیه ای که کردند یک توصیه عمومی بود.

یک خاطره دیگر که مربوط به آخرین روز

 عمر بابرکت ایشان است. ایشان در حالی که حس کرد که فشار دارد سقوط می کند و افراد مختلف در اطراف ایشان بیش از معمول وجود دارد به یقین می دانست که در واقع مراحل آخر زندگی را طی می کند در این مراحل دیگر با خودش و خدای خودش بود. با اینکه بیماری آنقدر وسیع پیشرفت کرده بود که تمام تار و پود وجود ایشان را سلول های سرطانی گرفته بود، ریه را گرفته بود، کبد را گرفته بود و جاهای مختلف را گرفته بود... ایشان در بستر که خوابیده بودند اغلب در یک حالت بیحالی که درست نمی توانست جواب بدهد و تن صدا پائین آمده بود؛ وقتی که حس می کرد نزدیک ظهر است، دائماً به ما ذکر می کرد که بگوئید وقت نماز ظهر شده؟ یا وقت نماز مغرب شده؟ وقتی که به نماز می رسید ایشان با تن صدای خوب نماز می خواند و هشیاری کامل داشت. وقتی نماز تمام می شد ایشان دوباره می رفت به حالت خودش و ما همه حس می کردیم با خدای خودش خلوت کرده است. ساعت های آخر عمر دائماً سوره الحمد را می خواندند دائم و متصل می خواندند البته با صدای بسیار ضعیف. یک چیزی که برای من جالب بود این نکته بود که در یکی از منابر شنیده بودم که یک فردی آمده کتابی نوشته که آخرین جمله ای که بزرگان دین گفتند چه بوده است؟ البته این صحبت را چند سال پیش، قبل از اینکه ایشان رحلت بکنند شنیده بودم. بعداً که ایشان در آن مراحل بد و خیلی ناجور قرار داشتند و دیگر تن صدا خیلی پائین بود و فشار بسیار پائین آمده بود و روی 40 میلی متر جیوه، بود و اصلاً قدرت تنفس و قدرت صحبت و توان از ایشان گرفته شده بود ناگهان مرا به اسم صدا کردند و چون به من می گفتند: آقای دکتر. دستور دادند آقای دکتر (من نزدیک بودم) گفتم جانم چیه؟ ایشان ذکر کردند که وضو گرفتن قبل از وقت، تا این جمله را گفتند من متوجه شدم یک مسئله فقهی را دارند مطرح می کنند. آقای آشتیانی نزدیک بود صدا کردم و حاج احمد آقا نزدیک بود ایشان را هم صدا کردم گفتم تشریف بیاورید امام یک مسئله فقهی را می گویند و در حد من نیست من می خواهم عرض بکنم که امام چند چیز برایش خیلی الگو بود. آن چیزی که می خواهم ذکر کنم آخرین خواسته امام(س) است در واقع آخرین مطلبی که امام به ذهنش آمده و خطور کرده بود که مربوط می شود به یک ساعت یا نیم ساعت قبل از متوقف شدن قلب و رحلت ایشان. مسئله ای که فرمودند یک مسئله فقهی بود یعنی اینقدر بزرگ بود این مسئله فقهی که آخرین جمله ایشان بود و مهم تر از این استنباط کردم که مهمترین قسمتی که در زندگی ایشان بود احساس مسئولیت بود که حس می کرد نکند این مسئله فقهی را یک جوری در کتابهای خودش و در رساله خودش منعکس کرده باشد که برای دیگران واضح نباشد و ایشان یک وقت در برابر خداوند مسئول باشد پس من فکر می کنم مسئولیت بزرگترین ستون اصلی زندگی ایشان بود و این آخرین جمله ایشان بود و آخرین خواسته ایشان بود و آخرین مطلب ایشان بود که در واقع همین احساس مسئولیت بود که باعث شده بود ایشان انقلاب را به پا کرد، همین احساس مسئولیت بود که از زندان نمی ترسید، همین احساس مسئولیت بود که ایشان از موشک نمی ترسید و بارها و بارها من شاهد آن بودم. یکبار گفتند امشب حتماً جماران را می  زنند، شما هم بیائید من هم با کمال افتخار آمدم که در خدمت ایشان باشم ولی ایشان اصلاً پناهگاه را قبول نداشت می گفت من بروم در پناهگاه و یک عده پناهگاه نداشته باشند. من به پناهگاه بروم و یک عده در زیر پناه خودشان جا نداشته باشند. به هیچ وجه قبول نداشت. به این علت که ایشان با مسئولیت متولد شده بود با احساس مسئولیت هم رحلت کرد. و من احساسم این است که آن چیزی که از صحبت هایم و از خاطراتم می توان نتیجه گرفت در همین جمله خلاصه می شود: اگر کسی مثل امام احساس مسئولیت بکند آن وقت حرکت ایجاد می شود آن وقت سازندگی شروع می  شود، آن می شود که وقتی فشار به 40 میلی  متر جیوه می رسد که انسان نه قدرت تفکر دارد و نه حرکت و نه صحبت، آن موقع برمی  گردد و احساس مسئولیت می کند که نکند در مقابل این سئوال در مقابل خداوند مسئول باشد.

حضور: با تشکر، این خاطرۀ شما راجع به وضوی قبل از داخل شدن وقت را یکی دیگر از آقایان هم گفته بود، از خانواده ایشان هم گفته بودند، خانم مصطفوی هم آنجا بود؟ آقای انصاری هم بودند؟

دکتر عارفی: بله بودند. البته این را به من گفتند و من همه را صدا کردم

حضور: آنها هم شهادت دادند؟

دکتر عارفی: بله. ببینید این را همین جور ازش گذشتند من اینجوری دارم تفسیر می کنم و دارم می گویم که آخرین سخن ایشان برایم خیلی جالب بود، چون آدم ببیند بزرگان در آخرین لحظات عمر چه کرده اند که در واقع حاصل همه عمرشان است تا معلوم شود چه ارتباطی بین خط و شخصیت و روحیه افراد وجود دارد، ما ببینیم در واقع آخرین جمله ایشان چه بوده؟ آخرین پیام ایشان چه بوده؟  چکیده تمام نود سال عمر چه بوده؟ من اینجوری حس می کنم که این را من باید بصورت دیگری بیاورم، آن نود سال نتیجه اش چه بوده؟ به نظر من احساس مسئولیت بوده و همان احساس مسئولیت بوده که موجب شده حرکت را شروع کنند.

حضور: لطفاً انگیزۀ اصلی و عاملی که شما را مصمم کرد که مجموعه گزارشات پزشکی خودتان را تنظیم کنید، بیان بفرمائید و در عین حال اشاره ای هم به فرازهائی از این کتاب، داشته باشید

دکتر عارفی: در خدمت یک فردی مثل حضرت امام(س) بودن، خودش ایجاب می کند که انسان خاطراتش را بنویسد، دیگران هم خوب است همین کار را بکنند. همه تشنه این هستند که ببینند در عرض این ده سال چی گذشته؟ و ما درست است که طبیب بودیم ولی در حقیقت مثل آن کاتب های زمانهای گذشته بودیم که هر چه شنیدیم و هر چه گذشته را، روی کاغذ آوردیم و نتیجه اش هم این است که این کتاب در واقع فقط چیزهای پزشکی نیست. همانطور که قبلاً ذکر شد خالص این طور نیست که ما نوار قلبی حضرت امام را آنجا ذکر کرده باشیم و زیرنویس کرده باشیم، زیرا آن ها به درد یک طبیب می خورد که می خواهد بداند نوار امام چه بوده؟ و ایشان به چه دلیل زیر  عمل جراحی گرفته است؟

یک نکته دیگر که خیلی مهم است ارائه کار ما پزشکان ایرانی بصورت یک تیم است. چه جوری در خدمت امام انجام وظیفه کردیم؟ آیا انجام وظیفه مان بصورت خیلی ساده بوده؟ در یک جهت بله. بصورت یک فرد عادی با ایشان برخورد می کردیم. ایشان بعنوان یک مریض و ما به عنوان یک طبیب، آن کارهایی که طب امروز به ما گفته انجام می دادیم. طبیعی است پیشرفت کارهائی که در طب شده است را ما وظیفه مان بود انجام بدهیم و انجام دادیم و این را اینجوری می خواهم بگویم که پزشکانی که در خدمت ایشان بودند کوشش کردند صد در صد کارهای پیشرفته پزشکی را انجام بدهند که انجام دادند و بعد هم یک مقدار در داخل این خاطرات مسائلی وجود دارد که از ایشان منتقل شده و اینها برای آیندگان بسیار مفید است. ایشان وقتی که در سخت ترین شرایط بیماری بودند و یک جمله ای را ذکر می کردند، این برای ما خیلی مفید بود و برای آیندگان هم مفید است تا در واقع، انسان دریابد که در کجاست؟

انسان با تمام قدرتی که در خودش حس می کند وقتی که بیمار می شود خودش کارهای اولیه زندگیش را نمی تواند انجام بدهد. این ضعف خودش را باید از اول بداند. نه اینکه حالا که سالم است فکر بکند می تواند در واقع کون و مکان را به انتقاد بکشد. خوب مطالبی که در این کتاب وجود دارد که خاطرات ده ساله تیم پزشکی را تا حدودی منعکس می کند. اینها یک مقدارش آموزنده خواهد بود و مقصود فقط جنبه های طبی آن نیست.

حضور: عموماً بیشترین عنایت و توجه امام خمینی متوجه رسیدگی به امور مردم بود. زمانی که از رسانه ها خبر بیماری حضرت امام منعکس شد دیدیم که در جامعه یک شور و اشتیاق و یک توسلی برای شفا و برای سلامت حال امام وجود دارد و همه مشتاق بودند که در حد امکان و موجودیتشان هر کاری که از دستشان می آید برای سلامتی ایشان بکنند. طبیعتاً شما به عنوان مسئول تیم پزشکی در این ارتباط ها و در این مسیر بیان علایق و توجه حضرت ایشان به مردم و بالعکس قرار می گرفتید. این وضع را و این صحنه هائی که مردم در آن بودند در زمانی که حضرت امام در بیمارستان بستری بودند یا آن روزهائی که خبر تشدید بیماری ایشان به مردم رسید آن را هم قدری توضیح دهید.

دکتر عارفی: وقتی که حضرت امام در بیمارستان شهید رجائی فعلی بستری بودند، جالب بود که یک عده آمدند و فکر می  کردند بیماری امام یک بیماری است که باید قلب را برداشت و عوض کرد. یعنی پیوند قلب کرد و یک نامه ای آمد که این حتماً چاپ می شود یعنی بوسیله برادران دیگر برده شد که در اندوخته ها باشد و بعد منعکس شود که یک فردی با ظرافت خیلی خاصی نوشته بود که در سینه من قلبی هست که سی و شش سال از بهار زندگیش گذشته یک قلب دیگری وجود دارد که بیست و هشت سال از پائیزش گذشته و قلب دیگری وجود دارد که یازده سال از تابستانش گذشته و یک قلب دیگر هست که این بهار امسال اولین سالش را می گذراند، منظورش خود و خانواده اش بود نوشته بود شما هر کدام از اینها را می خواهید ما حاضریم که هدیه بکنیم برای سینه حضرت امام تا زنده بماند. این نکته نشان دهنده این است که مردم چقدر با عاطفه و چقدر با گذشت و فداکاری با ایشان برخورد می کردند. یک کسی ممکن است کلیه اش را هدیه بکند یک کلیه را بدهد و کلیه دیگر کار بکند ولی در مورد قلب دومی وجود ندارد بنابراین شخص هدیه کننده فوت می کند. و در واقع او هستی اش را تقدیم می کند. ولی در جنبه  های دیگر وقتی که امام احساس ناراحتی می کرد مردم چکار می کردند؟ دعا می  کردند و دعایشان هم چون مردم پاک طینت و رابطه شان با خداوند متعال خیلی قوی بوده و هست. اغلب، می توانم بگویم همیشه اجابت می شد. ببینید موضوعی که اتفاق افتاد در تاریخ 6 / 1 / 65 بود امام در آشپزخانه تشریف بردند و داشتند چائی می  ریختند و یک دفعه قلب ایشان ایستاد و نقش زمین شدند و از نظر پزشکی فوت کردند و بعد هم برگشتند بوسیله ماساژ قلبی و بوسیله کارهائی که انجام شد. این یک چیز کاملاً غیرطبیعی است. و از نظر تصادفی خیلی باید نادر باشد که این عوامل بوجود بیاید و ایشان نجات پیدا بکند. این هیچ نبوده جز دعای خیر مردم. همان دعای شبانه و در مساجد و هر فردی در کنار جانمازش دعا می کرد که نتیجه اش این شد که امام این فرصت را پیدا کرد که وقتی که داشتند می  افتادند روی زمین، دستشان را بگذارند روی زنگ و زنگ خطر را به صدا در آورند. چون یکی از تمهیداتی بود که اینجا برای ایشان درست شده بود که اگر ناراحت می شد زنگ بزنند. دوم اینکه وقتی که آقای دکتر پور مقدس رسیده بر بالین ایشان نگاه کرده، دیده است که ایشان آن مردمک چشمش گشاد شده این مراحلی است که معمولاً می گویند برنمی گردد ولی در مورد ایشان برگشت.. پس نشان می دهد که عامل دیگری وجود دارد. موضوع دیگر اینکه ایشان تنفس و علائم حیاتی و فشارش طوری بود که روشن بود قلب اصلاً ایست کرده است تمام اینها در واقع متوقف شده بود یعنی علائم حیاتی وجود نداشت و اینها را ما هیچ توجیهی نداریم جز اینکه بگوئیم دعای مردم بوده و باعث شده که تمام عوامل در واقع دست به دست هم بدهند و ایشان ما را مستفیض بکنند که همین هم بود.

نکته دیگر در مورد اینکه ارتباط ایشان با مردم چه جوری است؟ چیزی است که من در خاطراتم نوشته ام و جالب است. ما یک روز صبح بود ساعت هشت، معمولاً ساعت هشت خدمت ایشان می رسیدیم، معاینه می کردیم، فشار می گرفتیم و احوال پرسی می کردیم و آنهائی که کشیک نبودند می رفتند. آنروز کشیک من نبود من کشیکم را تحویل دیگران دادم و رفتم به بیمارستان که رسیدم دیدم سیستم پیچینگ من که اطلاع می داد به وسیله بلندگو که در جیبم بود که سریع با شماره فلان تماس بگیر من هم با ماشین که در اختیارم بود سریع خدمت امام آمدم دیدم ایشان درد قفسه صدری گرفته و درد قلبی گرفته؛ البته درمانهائی شروع شده بود. درمان را ادامه دادیم و ایشان الحمدالله خوب شدند. هر وقت ایشان ناراحتی پیدا می کرد در جستجوی علت بودیم و طبیب اصولاً باید دنبال علت بگردد. بالاخره اینطرف و آنطرف فهمیدیم که ساعت هشت صبح که من خدمت ایشان بودم و بعد از خدمت ایشان مرخص شدم بعد از من یک نامه ای به ایشان داده می شود بعلاوه یک پولیور، یک بافتنی. و امام نامه را می خوانند می بینند از یک خانمی است که دردمند است و یادم نیست بچه اش شهید شده یا شوهرش شهید شده ولی بهرجهت خانم محترمی نامه نوشتند که من هر باری که این دانه ها را در روی این بلوز زدم یک صلوات فرستادم و یک دفعه امام را دعا کردم. امام وقتی این نامه را می خوانند تحت تأثیر عاطفی شدید قرار می  گیرند و همان باعث می شود که ایشان درد قفس صدری بگیرند و درد قلبی بگیرند. خوب ما اطرافیان نمی توانستیم نامه را قطع کنیم چون اگر قطع می کردیم رابطه امام با اجتماع قطع می شد و از طرفی اگر می  خواستیم ادامه داشته باشد خوب ایشان تحت تأثیر قرار می گرفت و نتیجه این بود که درد حس می کردند و رگ قلب ایشان صدمه می دید. اینها نشان می دهد که رابطه  های بسیار شدیدی بین ایشان و اجتماع وجود داشت و ما هم از نظر طبی و دفتر حضرت امام هم از نظر جنبه های مختلف هیچ کاری نمی توانستیم بکنیم برای اینکه نه می توانستیم امام را از اجتماع جدا بکنیم و در عین حال هم نمی خواستیم عاملی باشد که ایشان درد قلبی بگیرند ولی بین این دو هیچ کدام را نمی توانستیم انتخاب کنیم. بنابراین می توانستیم بعضی از چیزها را تذکر بدهیم ولی می دانستیم که امکان ندارد. مثل یک طبیبی است که باید در اجتماع باشد و اگر خودش هم مریض بود باید مریضش را ببیند. مگر اینکه خودش وجود نداشته باشد بهر جهت خاطرات متعدد است که نشان می دهد رابطه بسیار شدیدی بین ایشان و اجتماع وجود داشت. امام یک اقیانوس بسیار بسیار عظیمی بود و آن امواج کوه پیکری که گاهی اوقات روی این اقیانوس بود که کاملاً آرامش داشت و با عوامل محیطی، با مسائلی که در اجتماع از نظر سیاسی – اجتماعی بوجود می آمد در ظاهر ممکن بود یک مقدار متأثرش کند ولی عمقش را همیشه ساکن نگه می داشت. برای اینکه بتواند بهتر فکر بکند، بهتر تصمیم بگیرد و به همین دلیل هم بود که موفق بود.

من درست قبل از آن بیست و یکم بهمن یادم هست که چند لحظه قبلش من در مدرسه رفاه بودم و آنجا دولت بختیار دستور داده بود حکومت نظامی از ساعت چهار یا شش بعدازظهر است و همین سکون و آرامش درونی ایشان بود که نشست و فکر کرد و گفت بریزید توی خیابانها و همان بریزید توی خیابانها بود که باعث شد که همه چیز را عوض کرد. در صورتی که اگر یک نفر دیگری بود که می گفت مردم کشته می شوند یا حکومت نظامی است و مردم را می گیرند کار درست نمی شد. ایشان عمقش یک عمق آرامی بود که می توانست خوب تصمیم بگیرد بجا تیر را به هدف بنشاند.

حضور: در مورد دوستان، همکاران و مجموعه کسانی که با شما همکار بودند و طبیعتاً خط اصلی کتاب هم یک قضاوت و یک بیان تخصصی و مرتب‍ﮥ علمی جامعه معاصر پزشکی ایران هست. این را هم توضیحاتی داشته باشید که چگونه نگاه کردید و چه ارزیابی از نظر توان پزشکی برای حفظ وجود حضرت امام که خواست تمامی مردم ایران بود، صرف شد.

دکتر عارفی: ما اول یک تصمیم گرفته بودیم یعنی آن موقعی که حتی خودم تنها بودم خوب تصمیم ما بر این بود که اگر امام کوچکترین ناراحتی پیدا بکند بهترین متخصص را بر بالین ایشان بیاوریم و این چیزی بود که با حاج احمد آقا هم مطرح کرده بودیم و چیزی را هم غیر از این قبول نداشتیم و این دلیل بر این نیست که اگر مثلاً یک فردی نخواستیم و از او تقاضا نکردیم بر بالین ایشان بیاید او مثلاً خوب نبوده، مثلاً اگر ایشان ناراحتی استخوانی پیدا کردند، ناراحتی مفاصل پیدا کردند ما آمدیم از برادرانی که در این قسمت تخصص داشتند و شناخته شده بودند و مورد احترام اجتماع بودند یک نفر را انتخاب کردیم در حالیکه ده ها مثل ایشان هم وجود داشت همانطور که صدها مثل من وجود دارند، ولی خوب یک نفر باید مسئول باشد در یک اداره، در یک تیم، ما تقریباً می توانیم بگوئیم تمام اطبای ایران طبیب امام بودند جزء تیم ما بودند، افتخارشان بود. منتها هر بار به مناسبت یکی از آنها را انتخاب می کردیم.

حضور: در پایان، اگر مطلبی را لازم می دانید و خاطره ای یا چیزی نو که فکر می کنید لازم است بیان بشود، مطرح بفرمائید؟

دکتر عارفی: من فکر می کنم خواندن این خاطرات و نکاتی که در صندوق خانه افکار من و خاطرات من بوده تمامش باز شده و گفتن اینها هم یک تکه ای، یک صفحه ای است از آن کتاب که در یکی از صفحات آمده و آن بد نیست، چون جنبه ارشادی دارد و آن به این صورت است که یکی از برادرانی که در خدمت امام بودیم در بیمارستان قلب می خواست ازدواج بکند و آمد و به من گفت که خواهش کنید امام خطبه عقد مرا بخوانند. من رفتم خدمت امام، امام حالش خوب بود و ایشان هم قبول کرد و خطبه آن برادر و آن دختر خانم را در آن زمان که در بیمارستان شهید رجایی کار می کردند، یادم هست حضرت امام خطبه این زوج را خواندند، بعد وقتی که خواندند و تمام شد یک قرآنی برادرمان داشت خدمت امام داد و از ایشان خواهش کرد که در قرآن هم یک دست خطی داشته باشند. امام قسمتی که نوشتند بسیار جالب بود. جمله ای که حضرت امام در صفحه اول قرآن مرقوم فرمودند به این صورت است:

بسمه تعالی

«زن و مردی که می خواهند ازدواج کنند اگر بخواهند خوشبخت باشند باید عازم سازش باشند.»

و امضاء فرمودند. این خیلی پیام دارد. من اینجوری در خاطراتم ذکر کردم که امامی که همه می شناسیم و می دانیم که ایشان اصلاً لغت سازش را مثل اینکه هیچ جا قبول نداشتند و بنظر من اصلاً در افکار ایشان، در قاموس ایشان، و در فرهنگ ایشان، اصلاً لغت سازش باید حذف شود، برای اینکه ایشان اهل مبارزه بود، اهل منطق بود، اهل تفکر بود و سازش برای تار و پود وجود ایشان یک چیز معنی داری نیست ولی در این جمله ایشان مثل اینکه معنی پیدا می کند و آن این است که ذکر می کنند «اگر بخواهید خوشبخت باشید باید عازم سازش باشید.» این سازش می تواند یعنی قبول کم و

 کاست ها، یعنی بدی و خوبی را باید تعدیل کرد، باید ساخت، یعنی یک زن و یک مرد در آن کانون خانواده شان باید جوری با هم سازش داشته باشند که بتوانند بسازند یا اینکه اینجوری ممکن است تصور بشود که در جهت سازندگی حرکت بکنند بیایند کانون گرم خانوادگی درست کنند بیایند جوری برخورد کنند که میوه های زندگیشان، میوه هائی باشند که به درد اجتماع و مردم بخورند، به درد انقلاب بخورند به درد اسلام بخورند، بهرحال سازش را در اینگونه مسائل ایشان قبول دارند.

حضور: با تشکر از اینکه فرصتی را فراهم آوردید و دعوت حضور را برای این گفتگو پذیرفتید، موفق باشید انشاءا...

دکتر عارفی: به هر جهت من در کتابم نوشته ام که هنوز روح من، تار و پود من، سلسله اعصاب من قبول نکرده که حضرت امام رحلت کرده اند و هنوز نتوانسته ام قبول کنم. چرا؟ چون ایشان برای بسیاری و از جمله برای ما زنده هستند، درست است که وجود جسمانی ایشان دیگر در بین ما نیست ولی افکار ایشان، اعمال ایشان، حرکت های ایشان، پندها و برخوردهای انسانی و اسلامی ایشان به تمامی در نظر ما زنده است.

حضرت امام خمینی رهبر ما بود و هست و مرشد و آقای ما بود و هست و به هر جهت ما ایشان را از میان خودمان رفته نمی دانیم، چون خودش، افکارش، اعمالش و آن رفتار انسانی اش همیشه و همه جا با ماست. ما با ایشان هستیم و امیدواریم که با افکار و اعمال و با آن چیزهایی که به ما آموخته اند باقی عمرمان را انشاءالله به اتمام برسانیم.

حضور: انشاءالله هر چه زودتر شاهد انتشار کتاب «کتیبه ماه» باشیم؛ با تشکر از شرکت شما در این گفتگو.

 

 

منبع: حضور، ش 8، ص 63.

. انتهای پیام /*