مهندس میر حسین موسوی در گفتگو با حضور:

نقش حاج احمد آقا برای تداوم انقلاب بسیار کارآمد بود


جناب آقای مهندس موسوی، با سلام و عرض تسلیت رحلت یادگار گرامی حضرت امام، لطفاً از پیشینه آشنایی و دوستی خودتان و در خصوص ویژگیهای اخلاقی و ابعاد شخصیتی آن بزرگوار توضیحاتی را بیان بفرمایید.

مهندس میر حسین موسوی: قبل از انقلاب بنده مرحوم حجت ‏الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا را نمی ‏شناختم تا دوران اشتغال به خدمت در دولت به صورت سطحی با ایشان ملاقاتهایی داشتم در دوران نخست وزیری این دیدارها به دلیل انتقال رهنمودهای حضرت امام قدس سره و یا اطلاعات از سوی اینجانب گسترده ‏تر شد.

حضور: جنابعالی در طی 8 سال که مسئولیت دولت را به عهده داشتید حاج سید احمد آقا چه نقشی در رفع مشکلات دولت و ارتباط دولت با امام داشتند؟

مهندس موسوی: مرحوم حاج سید احمد آقا در ارتباط دولت با رهبر کبیر انقلاب نقش بسیار مهم داشت. ایشان با توجه به اطلاعات بسیار خوب از مسائل مملکتی و بینش قوی سیاسی به خوبی نظریات حضرت امام قدس سره را به دولت می ‏رساندند. باید توجه داشت که در اینجا بحث یک رابطه ساده نیست. به طور مثال ایشان باید در کنار اطلاعاتی که دولت انتقال آن را به حضرت امام قدس سره جهت کسب تکلیف و ارائه رهنمود لازم می ‏دانست استدلال دولت را نیز در این زمینه منتقل می ‏کردند و با توجه به آن که ایشان خود فرد صاحب نظری بودند معمولاً این نوع ارتباطات به بحث ‏های عمیق ‏تری کشانده می ‏شد.

حضور: بیشتر کسانی که از حاج سید احمد آقا صحبت کرده ‏اند، او را امین، رازدار، گنجینه اسرار امام ذکر نموده ‏اند. برداشت و دریافت شما از این عبارت ‏ها، با توجه به شناختی که از نقش ویژه حاج احمد آقا در مسائل مملکت و حضور ایشان در جلسات تصمیم گیری سران کشور دارید چیست؟

مهندس موسوی: حضرت امام قدس سره به مرحوم حاج سید احمد آقا اعتماد کامل داشتند و این مسأله برای همه روشن و بدیهی بود. امام قدس سره رهبر یک انقلاب جهانی بود و در عین حال بنیانگذار جمهوری اسلامی و همه ما نقش هدایتگر امام امت را در امور دیده ‏ایم و شنیده ‏ایم. و حقیقت آن است که هدایت امور در این وسعت جز با داشتن دفتری فعال و دارای ظرفیت سیاسی و اطلاعاتی قوی امکان ‏پذیر نبود و همه می ‏دانیم که دفتر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بسیار مختصر و کوچک بود. به نظر من مرحوم سید احمد آقا این دفتر کوچک را با هشیاری سیاسی و پیچیدگی و امانت برای هدایت انقلاب بسیار کارآمد کرده بود. همه می ‏دانیم دفاتری در این سطح می ‏توانند شرایط تصمیم گیریها را آسان یا سخت گردانند و مرحوم حاج احمد آقا در تسهیل شرایط تصمیم گیری و هدایت امور برای حضرت امام قدس سره نقش تعیین کننده داشتند.

در مورد جلسه رؤسای قوا نیز ایشان از اعضای بسیار فعال و مؤثر جلسه بودند ایشان هم نظرات رهبر بزرگ انقلاب را به جلسه منتقل می ‏کردند و هم نتایج جلسه را به ایشان انتقال می ‏دادند و هم به صورت یک فرد صاحب نظر و با استقلال رأی در بحثهایی که در اتباط با مسائل مهم مملکتی پیش می ‏آمد شرکت می ‏کردند.

 حضور: به نظر شما علت حُب و علاقه زایدالوصف حضرت امام نسبت به حاج احمد آقا بگونه ‏ای که معظم له او را از مشاوران اعظم و معتمدین اول خود به شمار آورده است، چیست؟

مهندس موسوی: علاقه حضرت امام قدس سره به مرحوم حاج سید احمد آقا آمیزه ‏ای از علاقه یک پدر به یک فرزند و یک رهبر به یک مشاور امین و فداکار بود. ما این دو جنبه را به اعتقاد من نمی ‏توانیم از هم جدا کنیم. البته حضرت امام قدس سره بارها نشان داده بودند که مصالح اسلام برای ایشان اصل بود. حضور مداوم و موفق مرحوم حاج سید احمد آقا تا آخر عمر مبارک امام قدس سره با ایشان و نقش تعیین کننده ایشان در نهاد رهبری نشانگر آن است که ایشان به خوبی از عهده وظایف سنگینی که بر دوششان بود برآمده بودند. مرحوم حاج احمد آقا فردی پرجسارت، متدین، آگاه از مسائل سیاسی بود و احترام به سنت ‏های اسلامی و سنت ‏های خوب ملی را با نوگرایی با هم جمع کرده بود و از طرف دیگر فردی بی ‏تکلف و طرفدار مستضعفین و پا برهنه ‏ها و رزمندگان و خانواده شهدا و نیروهای مخلص حزب اللهی بود و این همه طبیعی است که باعث شود تا ایشان را مورد اعتماد و علاقه حضرت امام قدس سره قرار دهد.

 

 

منبع: حضور، ش 10، ص 143.

. انتهای پیام /*